83

موکب رسالت آسمانی حاج قاسم شهید

آشنایی با موکب

یکی از ابعاد الگوی تعالی اجتماعی رسالت، همیاری اجتماعی اعضای نهاد مردمی رسالت در امور نیکوکارانه نظیر حوادث غیرمترقبه (زلزله، سیل، خشکسالی، بیماری های همه گیر و…)، مناسبت‌ها (اربعین، افطاری ماه مبارک رمضان، عید قربان، عاشورا و…)،  مسائل اجتماعی (ازدواج، تحصیل، درمان و…) و کاهش آسیب های اجتماعی (اعتیاد، طلاق و…) است.

در این زمینه، سازوکاری راحت و بدون صرف وقت و رفت و آمد اضافه از طریق «سامانه رسالت اجتماعی» فراهم گردیده است.

براین اساس، جهت تحقق فعالیت‎های آسمانی اعضا، پویش‌های مختلفی اتفاق می‌افتد که برخی در محدوده جغرافیایی و محلی یا موردی و بخشی نیز سراسری برگزار می‌شود. از این منظر، انواع پویش‌های رسالت اجتماعی را می‏توان در دو گونه کلی تفکیک کرد:

1) سراسری: توسط دبیرخانه مرکزی نهاد مردمی رسالت و دبیر سامانه رسالت اجتماعی پیگیری می‌شوند. در این میان می‎توان انواع پویش‌ها و موکب‌های سراسری را چنین برشمرد:

الف) موارد ویژه‌ای مانند «پتوشویی اربعین» یا « ظهر عاشورا در مزار حاج قاسم شهید» که سراسری، مستمر و بدون مرز جغرافیایی است و راهبرش دبیرخانه مرکزی است و در قالب یک موکب واحد (مثلاً تحت عنوان موکب رسالت آسمانی حاج قاسم شهید ویژه پویش پتوشویی اربعین) صورت می‎گیرد

ب) مواردی مانند «ضیافت افطاری» که همه جای کشور به‎صورت یک‏شکل برگزار می‏شود ولی بُعد محلی قوی‌تر است

ج) حوادث غیرمترقبه بزرگ و ملی، مانند سیل خوزستان و زلزله سی‌سخت که یا راهبر آن دبیر استان است یا به صورت ملی، مانند زلزله سی‌سخت دبیر استان با دبیرخانه مرکزی (انجمن) ورود می‌کنند

2) غیرسراسری و محلی: برخی استان‎ها ممکن است به فراخور مناسبت‏هایی (مثل اطعام روز عید غدیر، پذیرایی زوار اربعین و…)، موکب‎هایی موردی و مقطعی داشته باشند. این موکب‎ها در حد استان اجرا می‎شود و سراسری نیستند و در سطح استان یا شهرستان و توسط هسته‎های رسالت اجتماعی و یا مؤسسات خیریه پیگیری می‌شوند.

بنابراین یک موضوع خاص به نام موکب رسالت آسمانی حاج قاسم شهید وجود دارد. این موکب به همه اعضای نهاد مردمی رسالت تعلق دارد و متعلق به مثلاً دبیرخانه خاص یا اشخاص خاصی نیست. اما برای درج در سند سازمان‌هایی که می‌خواهند همیاری کنند گفته شود: «این موکب از طرف یک سمن به نام انجمن حامیان فرهنگ قرض‌الحسنه و کارآفرینی برپا شده و از طرف ستاد عتبات عالیات نیز دارای مجوز است».

در ضمن همه دبیرخانه‌های استانی نهاد مردمی رسالت الآن یک موکب رسالت آسمانی حاج قاسم شهید دارند و تعدادش تقریباً معادل تعداد استان‌ها است.

پروانه موکب داری موکب رسالت اصفهان

نشانی دفتر موکب: استان اصفهان، شهر اصفهان، خیابان چهارباغ خواجو، نبش کوچه ۲۴

پل ارتباطی: ۳۴۷۴۷۴۷۳ – ۰۳۱